W dniu 7 kwietnia 2025 roku uczniowie klas 3 TRS i 2 TS wraz Panią Renatą Paszko i Panią Barbarą Smoleńską zgłębiali tajniki organizacji pracy w terminalu kontenerowym.
Terminal kontenerowy to miejsce, w którym kontenery transportowe są przeładowywane z jednego środka transportu na drugi w celu dalszego ich przewozu. Można wyróżnić terminale morskie oraz lądowe. W przypadku terminalu morskiego, kontenery z towarami przenoszone są z samochodu lub pociągu na ogromny statek – kontenerowiec. Natomiast terminale lądowe obejmują zazwyczaj przeładunek z kolei na samochód ciężarowy i odwrotnie.
Zarówno terminal morski, jak i kolejowy są zazwyczaj częścią tzw. transportu intermodalnego. Jest to przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden środek transportu, jednak bez przeładunku samego towaru podczas całej procedury. Oznacza to, że cały kontener z towarem przeładowywany jest z samochodu ciężarowego na pociąg, z pociągu na kontenerowiec itd. Takie rozwiązanie ułatwia i usprawnia całą procedurę, umożliwiając dowóz towaru praktycznie do każdego zakątka świata.
Największym i najnowocześniejszym terminalem lądowym (kolejowym) w Polsce jest terminal kontenerowy Wrocław, położony konkretnie w Kątach Wrocławskich, 10 km od stolicy Dolnego Śląska. W jednym z najszybciej rozwijających się miast Polski ma siedzibę wiele firm produkcyjnych i centr dystrybucji. Z tego powodu jest to wymarzona lokalizacja dla terminalu kontenerowego.